Historia agregatów prądotwórczych

Historia agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które w ostatnich latach zyskują na popularności. Są wykorzystywane w miejscach, w których nie ma dostępu do stałej sieci energetycznej. Ich kompaktowa budowa, znakomita wydajność pracy, a także uniwersalność sprawiają, że tego typu maszyny są bardzo często wykorzystywane na różnego rodzaju placach budowy czy też imprezach plenerowych. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie. Agregaty prądotwórcze mogą znaleźć się także w każdym domu jednorodzinnym lub na działce w celu zabezpieczenia zapotrzebowania na energię elektryczną.

Budowa agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze składają się z kilku podstawowych elementów, jak na przykład z silnika, prądnicy, zestawu transportowego. Każdy z tych podzespołów jest niezbędny do prawidłowej pracy maszyny. Zasada działania generatorów prądu od lat jest niezmienna. Silnik spalinowy napędza wał obrotowy, który generuje energię elektryczną. Podstawowymi agregatami prądotwórczymi są urządzenia jednofazowe oraz trzyfazowe. Każda z tych maszyn powinna być zaopatrzona w AVR, czyli stabilizator napięcia. Pozwoli to na obsługiwanie urządzeń elektrycznych. Największą zaletą agregatów prądotwórczych jest ich uniwersalność. Mogą być wykorzystywane do zasilania zarówno bardzo dużych i wymagających osprzętów, jak i niewielkich urządzeń o niewielkim zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Agregat prądotwórczy sprawia, że nawet w czasie poważniejszych awarii sieci energetycznej, najpotrzebniejsze urządzenia gospodarstwa domowego mogą być cały czas użytkowane.

O czym warto pamiętać?

Odpowiednia praca agregatu prądotwórczego może pomóc w wielu czynnościach i pracach. Aby jego działanie było możliwie najbardziej wydajne warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim wszelkie urządzenia należy podłączać oraz odłączać przy wyłączonym silniku. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia stabilizatora napięcia. Ponadto nie należy podłączać do niego urządzeń o wyższym zapotrzebowaniu na energię elektryczną niż podaje to instrukcja obsługi konkretnego agregatu. Generatory prądu trzyfazowe mają do wykorzystania 100% mocy na trzy fazy lecz tylko 30% mocy na jedną fazę. Właściwa eksploatacja pozwoli na wieloletnie działanie agregatu na możliwie najwyższej wydajności pracy. Przy zakupie warto sprawdzić czy w oferowanym agregacie prądotwórczym jest moduł AVR oraz prądnica miedziana, tak jak ma to miejsce w generatorach prądotwórczych firmy LIFAN.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl