Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, który od początku swojego istnienia cieszy się niesamowitą popularnością, bowiem zapewnia dostęp do energii elektrycznej bez potrzeby dostępu do stałego zasilania z sieci zewnętrznej. Wynika to przede wszystkim z jego niepodważalnej - wręcz zbawiennej - funkcjonalności w nagłych przypadkach, które wynikają z braku, bądź awarii sieci elektrycznej.
Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, który od początku swojego istnienia cieszy się niesamowitą popularnością, bowiem zapewnia dostęp do energii elektrycznej bez potrzeby dostępu do stałego zasilania z sieci zewnętrznej. Wynika to przede wszystkim z jego niepodważalnej - wręcz zbawiennej - funkcjonalności w nagłych przypadkach, które wynikają z braku, bądź awarii sieci elektrycznej. Bez wątpienia, agregat prądotwórczy to obowiązkowe urządzenie dla każdej firmy wykorzystującej podczas rozmaitych prac prąd elektryczny, ale również niesamowicie przydatne w perspektywie korzystania z prądu elektrycznego w miejscach nie posiadających dostępu do prądu stałego, jak np. ogródki działkowe, przydomowe garaże bez instalacji elektrycznej, czy duże, otwarte przestrzenie oddalone od źródła prądu elektrycznego.
Jak wybrać agregat prądotwórczy? Czym kierować się podczas doboru odpowiedniego agregatu względem potrzeb?
Agregat prądotwórczy jest urządzeniem pozwalającym na generowanie prądu elektrycznego przy wykorzystaniu prądnicy oraz silnika spalinowego. Podczas doboru odpowiedniego agregatu niezbędne jest sprecyzowanie jego przeznaczenia, co pozwoli właściwie dobrać jego moc. Głównym parametrem jest oczywiście moc, która określa możliwości wykorzystania generatora w praktyce.
O ile małe agregaty doskonale sprawdzają się w warunkach "polowych", np. pod kątem biwaku, czy użytkowaniu małej działki rekreacyjnej, o tyle duże agregaty prądotwórcze są w stanie zasilić energią cały dom (w przypadku awarii sieci), a nawet plac budowy czy wielką estradę podczas imprez masowych. To głównie wielkość agregatu przekłada się na jego moc i tymi parametrami powinno kierować się przy doborze agregatu prądotwórczego.
Agregat prądotwórczy - ten sam prąd, inne możliwości.
Jak ww. agregat prądotwórczy składa się z dwóch elementów głównych, tj. prądnicy oraz silnika. Prądnica odpowiada za generowanie prądu elektrycznego, zaś silnik jest odpowiedzialny za generowanie odpowiedniej ilości energii celem zasilenia prądnicy, stanowiącej element wyjściowy każdego agregatu.
Silniki agregatów prądotwórczych są różne, a ich charakterystyka jest uwarunkowana głównie wielkością generatora. Krótko mówiąc, możemy spotkać się zarówno z silnikami dwusuwowymi, jak czterosuwowymi - zasilanymi zarówno paliwem benzynowym, jak olejem napędowym diesla. Czasem możemy również natrafić na agregaty zasilane gazem LPG, jednakże spalanie takiego agregatu jest niesamowicie wysokie w perspektywie silnika benzynowego, a co dopiero silnika diesla, którego spalanie {co wykazuje praktyka) jest niższe niż w przypadku silnika benzynowego.
Agregaty prądotwórcze do domu
W warunkach domowych doskonale sprawdzają się generatory, które cechują się niedużą wielkością, a ich moc jest wręcz typowa względem domowych zastosowań. Prądnice generujące energie elektryczną prądu przemiennego wyraża się w tzw. mocy pozornej, której jednostką Si jest woltoamper (kVA).
Możnaby przyjąć, że w przystępnej cenie możemy nabyć agregat o mocy w przedziale kilku kVA - łatwo wydedukować, że im większą mocą pozorną dysponuje agregat, tym większe będą jego gabaryty. Na szczęście, człowiek wynalazł koło stosunkowo dawno, a ono odnalazło swoje zastosowanie w agregatach prądotwórczych, stąd mobilność generatorów o większych rozmiarach nie stanowi problemu.
Generatory prądotwórcze i ich zastosowanie.
W przypadku wykorzystywania agregatów na większą skalę, jak np. place budowy automatycznie nasuwa się fakt, iż powinniśmy skoncentrować się na agregatach o dużej mocy pozornej. Nie da się ukryć, że niezwykle częstym błędem użytkowników agregatów prądotwórczych jest nieodpowiednie sklasyfikowanie poboru mocy urządzeń względem mocy pozornej agregatu, czego następstwem są awarie wymagające naprawy generatora, a nierzadko jego wymiany. Na szczęście, opcji wyboru w przypadku agregatów prądotwórczych jest na prawdę duża, więc jedyne czego wymaga od nas sytuacja to - kolokwialnie ujmując - dzielenie siły na zamiary.
Agregaty prądotwórcze - co musimy wiedzieć?
Spalinowe agregaty prądotwórcze - jak sama nazwa wskazuje - wykorzystują do pracy paliwo, a tym samym generują spaliny. Głównie, dlatego niezbędne jest zagwarantowanie odpowiednich warunków względem pracy agregatu. Agregat prądotwórczy generuje szkodliwe dla zdrowia spaliny, stąd niezbędna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza lub ujście spalin (dot. pomieszczeń zamkniętych). Należy również pamiętać, że silnik agregatu generuje duże ilości ciepła, stąd do poprawnej pracy agregatu przez dłuższy okres niezbędne jest właściwe chłodzenie.
Niezwykle ważnym elementem agregatów prądotwórczych są uzwojenia - optymalne i najbardziej funkcjonalne są wykonane z miedzi, stąd należy pomijać uzwojenia aluminiowe.
Należy pamiętać, że w razie potrzeby zasilania urządzeń elektrycznych, agregat powinien posiadać funkcję elektronicznego stabilizowania napięcia (nazywanego regulacją obrotów AVR).