Zagęszczarka do gruntu to maszyna wykorzystywana w budownictwie. Przyczynia się ona do – jak sama nazwa wskazuje – zagęszczenia podłoża. Odpowiednie przygotowanie podłoża to absolutnie podstawowa kwestia przy stawianiu budynków lub układaniu kostki brukowej czy chodnikowej. Nie da się ukryć, że zagęszczarki możemy spotkać na większości placów budowy.
Najważniejsze parametry
Zagęszczarki różnią się między sobą. Wśród parametrów, które je wyróżniają wskazać można wagę urządzenia, co jest istotne z punktu widzenia wygody pracy. Wśród parametrów technicznych najważniejsze to: wymiary płyty roboczej, częstotliwość wibracji (wyrażona w Hz), wielkość siły odśrodkowej, prędkość robocza oraz głębokość zagęszczania.
Rodzaje zagęszczarek do gruntu
Spośród zagęszczarek możemy rozróżnić dwa podstawowe rodzaje – zagęszczarki płytowe samobieżne oraz tzw. skoczki. Zagęszczarka płytowa samobieżna charakteryzuje się dużą powierzchnią zagęszczania. Płyta wibracyjna, która zagęszcza glebę stanowi całość podstawy tego typu zagęszczarki. Biorąc pod uwagę, że zagęszczarka płytowa musi posiadać odpowiednio dużą masę celem optymalnego wykonywania pracy, wymaga ona odpowiedniego silnika.
W przypadku trudniejszego ukształtowania terenu, bądź braku możliwości „wjechania” zagęszczarką płytową doskonałą alternatywę stanowi „skoczek”. Popularne „skoczki” również nazywa się zagęszczarkami. Charakteryzują się one znacznie mniejszą masą oraz mniejszą powierzchnią zagęszczania.
Reasumując, zagęszczarki płytowe pozwalają wykonać pracę szybciej, jednak wymagają względnie jednolitej powierzchni, zaś skoczki pozwalają zagęszczać tereny o nietypowym ukształtowaniu lub takie, które są niedostępne dla zagęszczarki płytowej.
Jaki silnik wybrać do zagęszczarki?
Dobór odpowiedniego silnika do zagęszczarki wymaga określenia konkretnych kryteriów. W przypadku skoczków oczywistym staje się fakt, że silnik powinien być odpowiednio lekki i wystarczająco mocny. „Skoczek” wymaga odpowiedniej łatwości w sterowaniu przy jednocześnie właściwej mocy silnika celem zasilenia płyty wibracyjnej.
Zatem jaki silnik do zagęszczarki wybrać?
Kluczem wyboru są tu nasze potrzeby. W pierwszej kolejności należy zastanowić się zatem w jaki sposób będziemy wykorzystywać maszynę? Z jaką intensywnością? Do jakich robót? I dopiero wtedy wybierać odpowiednie urządzenie. W przypadku zagęszczarek, których masa całkowita ma wartość w granicach 100 kilogramów dobrą opcją jest silnik spalinowy Lifan GX 160 lub GX 200. Silnik ten, jak wiele innych modeli chłodzony jest powietrzem, o ręcznym rozruchu. Lifan posiada również modele z rozruchem mieszanym: ręcznym oraz elektrycznym, jak np. silnik spalinowy Lifan GX 390 elektryczny rozruch oraz silnik spalinowy Lifan GX 420 elektryczny rozruch, które doskonale sprawdzą się w przypadku zagęszczarek o masie całkowitej około 250 kg . Wspomniane modele posiadają zarówno ręczny, jak i elektryczny rozruch, który umożliwia uruchomienie przy pomocy kluczyka.
Co wybrać?
Wszystko zależy od potrzeb, dlatego podstawowe pytanie brzmi: do jakich zadań będziemy wykorzystywać zagęszczarkę? Im trudniejsze zadanie, tym większa moc silnika spalinowego będzie potrzebna. Silniki o niższej mocy sprawdzą się w zagęszczarkach wykorzystywanych np. podczas budowy chodników czy parkingów. Natomiast w przypadku układania kostki brukowej niezbędna jest większa moc silnika. Urządzenia o wysokiej mocy, są z reguły dużo cięższe, a jednocześnie dużo bardziej wydajne. Moc silnika 13 lub nawet 15 KM pozwala na zdecydowanie większą głębokość zagęszczania, dzięki czemu maszyna z takim silnikiem doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczne jest bardzo duże ubicie podłoża.
Przy wyborze silnika warto rozeznać się również w aspekcie trwałości silnika. Łatwo wydedukować, że ciągłe wibracje o wysokiej częstotliwości mogą doprowadzić do uszkodzenia podatnych na usterki elementów silnika, stąd solidne wykonanie poprzez wykorzystanie odpowiednich materiałów w procesie produkcji pozwoli uniknąć ewentualnych usterek eksploatacyjnych w przyszłości. Wysoka jakość wykonania oraz trwałość materiałów to cecha wiodąca silników spalinowych marki Lifan. Zdecydowanie warto uwzględnić silniki Lifana przy zakupie nowego „serca” zagęszczarki - głównie ze względu na ich małą awaryjność i stosunkowo niską cenę.