Jedną z najważniejszych rzeczy, na którą trzeba zwrócić uwagę przy zakupie agregatu prądotwórczego jest podjęcie decyzji czy ma być to urządzenie jednofazowe, czy trójfazowe. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, jednak kluczowe pozostaje pytanie, na które rozwiązanie się zdecydować? Agregat prądotwórczy służy przede wszystkim do wytwarzania energii elektrycznej w celu zasilania światła, ogrzewania czy też wytwarzania siły napędowej różnego rodzaju urządzeń.
Agregat jednofazowy będzie idealny dla urządzeń znajdujących się w niewielkim domu. Należy jednak zwrócić uwagę na wystarczająco dużą moc maszyny, która pozwoli na sprawne i równoczesne działanie przynajmniej kilku akcesoriów codziennego użytku. W przypadku tego typu maszyny niebywałą zaletą jest prostota użytkowania. Wystarczy przewód podłączyć do rozdzielnicy oraz dodać odpowiedni bezpiecznik. Urządzenia jednofazowe w zdecydowanej większości przypadków są dostępne tylko jako maszyny przenośne. Ich stosunkowo niewielka moc sprawia, że nie ma potrzeby, by tworzyć dla nich specjalne miejsce do generowanie prądu elektrycznego.
W większości sytuacji sprzęt jednofazowy będzie odpowiedni dla właściwej pracy większości urządzeń znajdujących się w mieszkaniu. Agregat trójfazowy odznacza się zdecydowanie większymi możliwościami pracy. Sprawdzi się on doskonale w przypadku dużych domów jednorodzinnych posiadających sporo urządzeń elektrycznych. Maszyny trójfazowe generują dwa napięcia - 230 V oraz 400 V. Będą one idealne do zasilenia sprzętów wymagających większej mocy, jak na przykład płyty indukcyjnej. Bardzo ważną informacją jest fakt, że urządzenia trójfazowe mogą pracować na pełnej wydajności tylko przy wykorzystywaniu wszystkich trzech faz. Przy działaniu na jedną z nich, wydajność ta spada do 30 procent.
Agregaty prądotwórcze, poza warunkami domowymi, są stosowane także na budowach oraz w warsztatach. Bez względu na to czy zdecydujemy się na wersję jednofazową czy trójfazową, ważnym aspektem jest również wybór odpowiedniego paliwa zasilającego. Do wyboru pozostaje na przykład silnik Diesla czy też gaz. Oba rozwiązania charakteryzują się wysoką wydajnością pracy oraz możliwością zasilania wielu urządzeń codziennego użytku.