Historia i budowa odśnieżarki

Historia i budowa odśnieżarki

Zbliżająca się zima to dla wielu z nas moment, w którym zastanawiamy się nad zakupem odśnieżarki spalinowej. Tego typu osprzęty są w głównej mierze wykorzystywane w rejonie górskim, choć nierzadko można je spotkać także w innych regionach. Ich głównym zadaniem jest udrożnienie ulicy, chodnika, parkingu, podjazdu czy też podwórza z zalegającego śniegu. Pierwsze odśnieżarki pojawiły się na rynku już w 1952 roku, a ich sprawdzone rozwiązania spowodowały, że z pewnymi modyfikacjami są wykorzystywane do dnia dzisiejszego.

Odśnieżarki spalinowe - budowa

Zasada działania odśnieżarki jest niezwykle prosta. Silnik napędza wirnik (w niektórych modelach dwa wirniki), a zalegający śnieg poprzez obracającą się spiralę trafia do komina, skąd jest wyrzucany w określonym kierunku. Maszyny te pracują dzięki wykorzystaniu benzyny i odznaczają się nieco wyższą wydajnością od chociażby osprzętu elektrycznego. Sprawia to, że mogą być stosowane do pozbycia się grubszej warstwy śniegu.

Zalety odśnieżarek spalinowych

Jedną z największych zalet tego typu maszyn jest brak konieczności stosowania energii elektrycznej. Wykorzystanie kabli i przedłużaczy mocno ograniczałoby możliwości całego osprzętu, natomiast odśnieżarki spalinowe mogą pracować nawet w tych miejscach, w których dopływ energii elektrycznej jest mocno ograniczony. Co więcej, silnik spalinowy odznacza się bardzo wysoką wydajnością, a śnieg może być wyrzucany nawet na odległość kilkunastu metrów.

Odśnieżarki spalinowe posiadają z reguły dużą szerokość roboczą, co powoduje, że bardzo sprawnie poradzą sobie z odśnieżeniem konkretnego terenu. Aby ich praca odznaczała się wysoką wydajnością należy zadbać o ich odpowiednią eksploatację. Olej powinien być wymieniany co najmniej raz w roku (najlepiej przed rozpoczęciem nowego sezonu). Odśnieżarki posiadają wiele istotnych elementów sterujących, jak linki, cięgna oraz mechanizm komina. Przed przystąpieniem do pracy warto sprawdzić poprawność działania wszystkich akcesoriów w warunkach neutralnych. Pozwoli to na wyeliminowanie wszystkich nieprawidłowości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl