Zima to specyficzna pora roku, która stawia nas przed różnymi zadaniami. Poza odpowiednim ogrzewaniem domu celem zapewnienia ciepła w mroźne dni musimy zadbać również o teren przydomowy. Wymaga to od nas przede wszystkim roztapiania niebezpiecznej, śliskiej powierzchni lodu oraz odśnieżania nadmiernych ilości śniegu, które wspólnie uniemożliwiają przeprowadzenie wielu prostych na co dzień czynności. Do takich można zaliczyć np. wyjeżdżanie samochodem z posesji, czy po prostu przejście z punktu A do punktu B. Głównym celem odśnieżania jest ogólnie rozumiane bezpieczeństwo, dlatego czynności z nim związane muszą być wykonywane dokładnie.
Odśnieżarka spalinowa
Dla wielu niezbędne odśnieżanie przy wykorzystaniu szerokiej łopaty jest koszmarem każdego zimowego poranka. W tym miejscu doskonale sprawdza się odśnieżarka spalinowa. Pozwala ona na szybkie i wydajne odśnieżanie zaśnieżonej powierzchni. Odpowiedni dobór odśnieżarki gwarantuje uzyskanie efektów nieosiągalnych dla pracy manualnej, a przy okazji pozwala zaoszczędzić sporo czasu. który w perspektywie krótkich zimowych dni jest bezcenny.
Działanie odśnieżarki spalinowej
Odśnieżarki spalinowe to urządzenia wykorzystujące do pracy silnik spalinowy napędzający wirnik odśnieżarki, który rozdrabnia warstwy śniegu. Rozdrobniony śnieg jest odprowadzany przez komin odśnieżarki tworząc hałdy.
Zwykle możemy spotkać się z dwoma typami; są to odśnieżarka na kołach oraz odśnieżarka na gąsienicach. Odpowiedni dobór napędu jest uwarunkowany powierzchnią i przeznaczeniem maszyny. Na płaskiej powierzchni wystarczające są odpowiednie kółka, zaś na trudniejszych, wyboistych terenach zdecydowanie lepiej sprawdzają się odśnieżarki o napędzie gąsienicowym.
Uwzględniając panujący mróz trzeba mieć na uwadze odpowiednie rozgrzanie silnika przed rozpoczęciem pracy. Jest to jednak rzecz typowa dla większości urządzeń spalinowych, a same odśnieżarki są zbudowane w sposób przystosowany do trudnych warunków atmosferycznych.
Jak wybrać silnik do odśnieżarki?
Odpowiedni dobór silnika do odśnieżarki jest niezbędny dla jej poprawnej pracy. Przede wszystkim należy uwzględnić warunki pogodowe panujące zimą. Automatycznie na myśl przychodzi problem z odpaleniem samochodu w mroźne dni. Sytuacja ma się tak samo w przypadku jakichkolwiek silników spalinowych.
Niska temperatura bezapelacyjnie wpływa na zapłon silnika i ma to duże odzwierciedlenie w rodzaju paliwa napędzającego silnik odśnieżarki. W przypadku oleju napędowego diesla zapłon jest znacznie trudniejszy. Wynika to z wytrącania się parafiny w niskich temperaturach. Wytrącona parafina osadza się na elementach silnika jak np filtry, stąd uniemożliwia jego poprawną pracę. W związku z tym znacznie lepiej wybrać silnik benzynowy, ponieważ benzyna nie jest podatna na negatywny wpływ temperatury.
Jeśli chodzi o moc silnika powinna być ona dobrana pod parametry samej maszyny. W przypadku małych odśnieżarek idealnie sprawdzą się silniki o średniej mocy oscylującej na 6 kM, jak np. GX200, zaś w przypadku dużych odśnieżarek odpowiednią wydajność gwarantują silniki o mocy 10 kM lub więcej, np. GX340 / GX390.
Silniki odśnieżarek, tak samo jak wszelkie inne wymagają odpowiedniej kontroli oraz obserwacji. Niezbędne czynności dla poprawnego funkcjonowania silnika to:
- - regularna kontrola oraz wymiana oleju
- - regularna kontrola jakości filtra powietrza, a w razie potrzeby wymiana
- - dbałość o jakość filtrów paliwa
- - odpowiednie ustawienie oraz kontrola obrotów maszyny
Dzięki odpowiedniemu podejściu do silnika jesteśmy w stanie zapewnić mu dłuższą żywotność, co ograniczy potrzebę ewentualnej wymiany silnika do minimum.