Aby silniki w różnego rodzaju urządzeniach odznaczały się sprawną, oszczędną i bardzo wydajną pracą konieczna jest ich właściwa konserwacja. Niektóre czynności może wykonać każdy z użytkowników maszyny, jednak część prac warto powierzyć osobom posiadającym wyspecjalizowaną wiedzę w zakresie obsługi silników. Pozwoli to na uniknięcie poważniejszych usterek oraz wyregulowanie mechanizmów w taki sposób, aby maszyna mogła pracować przez długi czas bez zauważalnych oznak zużycia.
Podstawowe czynności konserwacyjne
Jednym z podstawowych elementów serwisowych każdego silnika jest olej. Jego lepkość powinna zostać dobrana w taki sposób, aby odpowiadała konkretnemu modelowi maszyny. Zadaniem oleju jest przede wszystkim minimalizowanie tarcia występującego pomiędzy współpracującymi ze sobą ruchomymi elementami silnika. Oprócz tego jego właściwy dobór zapewnia metalowym podzespołom odpowiednią ochronę przed korozją. Ważną funkcją oleju jest również oczyszczanie silnika, a pośrednio także regulowanie jego temperatury podczas pracy. Istotne jest, aby poziom tego płynu kontrolować przed każdym użyciem maszyny, natomiast jego wymianę należy przeprowadzać nie rzadziej niż co rok lub co 100 godzin pracy, w zależności co nastąpi jako pierwsze.
Zadbaj o filtry
Bardzo ważnym podzespołem każdego silnika jest filtr powietrza. Powinien mieć odpowiednią szczelność, być odporny na wahania temperatur czy też wilgoć. Podstawowym zadaniem tego typu akcesorium jest oczyszczenie filtra z różnego rodzaju drobinek, które mogłyby zakłócać prawidłową pracę silnika. Stan filtra powietrza powinien być kontrolowany przed każdym uruchomieniem maszyny, natomiast jego czyszczenie zaleca się co 3 miesiące eksploatacji silnika lub co 50 godzin jego pracy. Ważną informacją jest fakt, że filtry papierowe podlegają wymianie, która powinna następować co 12 miesięcy lub co 300 godzin pracy. W sytuacji, gdy maszyna pracuje w środowisku silnie zapylonym, prace konserwacyjne powinny być przeprowadzane nieco częściej.
Innym rodzajem filtra stosowanego w silniku jest filtr paliwa. Pozwala on na znaczne zmniejszenie ilości zanieczyszczeń, które dostają się do wnętrza silnika. W znakomity sposób zatrzymuje on piasek, drobinki rdzy czy też cząstki metali znajdujące się na powierzchni paliwa. Zużyty lub niesprawny filtr może zmniejszyć płynność pracy silnika oraz zwiększyć jego spalanie, dlatego tak istotna jest jego właściwa konserwacja. Zaleca się czyszczenie filtra paliwa mniej więcej co pół roku eksploatacji lub co 100 godzin pracy silnika.
Właściwy rozruch silnika
Jednym z najistotniejszych elementów każdego silnika jest świeca zapłonowa. Jej zadaniem jest wytworzenie iskry zapalającej benzynę w komorze spalania silnika. Odpowiednio pracująca świeca zapłonowa zapewnia właściwy rozruch maszyny. Tego typu akcesorium powinno być kontrolowane i czyszczone mniej więcej co pół roku eksploatacji lub co 100 godzin pracy urządzenia. Całkowitą wymianę świecy zapłonowej zaleca się co 12 miesięcy lub co 300 godzin pracy silnika, w zależności co nastąpi jako pierwsze. Zdarza się, że wybrane urządzenia posiadają także tzw. chwytacz iskier. Powinien być on czyszczony razem ze świecą zapłonową.
Bardziej zaawansowane prace konserwacyjne
Zdarza się, że wybrane modele silników wymagają bardziej specjalistycznej obsługi, którą należy przeprowadzać mniej więcej co 12 miesięcy eksploatacji urządzenia. Zaleca się, aby tego typu czynności były realizowane przez wykwalifikowanego serwisanta. Należą do nich przede wszystkim regulacja obrotów silnika oraz regulacja luzów zaworowych. Czynności te pozwolą na równą pracę maszyny. Niezwykle istotne jest, aby raz w roku przeprowadzać czyszczenie zbiornika paliwa. W trakcie eksploatacji urządzenia gromadzą się tam różnego rodzaju zabrudzenia, które należy usunąć przy pomocy specjalnego oprzyrządowania. Oprócz tego istotne jest, aby co 300 godzin pracy czyścić komorę spalania, natomiast co 2 lata sprawdzić stan przewodu paliwowego. W przypadku większych zabrudzeń lub nieszczelności powinien być on niezwłocznie wymieniony.