Jak wybrać motopompę i prawidłowo ją użytkować?

Jak wybrać motopompę i prawidłowo ją użytkować?

Pojawienie się niepożądanej wody, często stanowi zagrożenie i może generować duże straty. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam motopompy. Są to urządzenia służące do pompowania czystej lub brudnej wody. Wykorzystuje się je w wielu dziedzinach, a wybór odpowiedniego modelu, powinien być zależny od jej przeznaczenia.

Wybór i zastosowanie motopompy

Aby dokonać odpowiedniego wyboru motopompy, należy wziąć pod uwagę następujące parametry:

 • - potrzebna do pracy wydajność motopompy;
 • - moc silnika;
 • - wysokość podnoszenia i ssania;
 • - zanieczyszczenie wody;
 • - długość gwarancji producenta.

W zależności od zastosowania, wyróżnia się motopompy do wody czystej, brudnej, szlamowe, półszlamowe oraz wysokociśnieniowe. Motopompy są wykorzystywane w ogrodnictwie, rolnictwie, budownictwie oraz przez jednostki ratunkowe. W ogrodnictwie znajdują one zastosowanie do podlewania, bądź też do "zapanowania nad żywiołem" w przypadku zalania garażu czy domu z podpiwniczeniem. W rolnictwie cieszą się popularnością zwłaszcza w rejonach sadowniczych i mają związek z rozwojem profesjonalnych systemów nawadniających. W budownictwie pozwalają na pozbycie się nieoczekiwanej wody na placu budowy, a przez jednostki ratownicze są wykorzystywane do najcięższych akcji (w tym do odwadniania terenów powodziowych).

Użytkowanie motopompy

Na żywotność i wydajność motopompy wpływa jej prawidłowa eksploatacja, dlatego też zawsze należy użytkować ją zgodnie z instrukcją obsługi:

   1. Pamiętaj, aby ustawiać motopompę na twardym podłożu, aby zapobiec jej przechyleniu.
   2. Sprawdź czy wąż ssawy jest usztywniony.
   3. Skontroluj czy węże są prawidłowo podłączone.
   4. Nie zapomnij przed pierwszym uruchomieniem zalać blok motopompy wodą.
   5. Przed każdym uruchomieniem sprawdzaj stan oleju, czystość filtra oraz dokręcenie śrub i nakrętek.

Motopompy są urządzeniami, które powinny być konserwowane regularnie, ponieważ często są wykorzystywane w pracy w trudnych warunkach. Aby mogły pracować z pełną mocą oraz wydajnością, należy dbać o materiały eksploatacyjne. Kupując części zamienne, warto wybierać te produkowane przez tego samego producenta.

Motopompy spalinowe i szlamowe marki Lifan

Oferta marki Lifan obejmuje najwyższej klasy motopompy spalinowe oraz motopompy szlamowe. Produkty wyróżnia dobrej jakości silnik oraz duża wydajność w stosunku do niewielkich gabarytów. Motopompy Lifan znajdują zastosowanie w ogrodnictwie, gospodarstwach rolnych, w budownictwie, przemyśle oraz w służbach ratowniczych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl