Jak zadbać o silnik spalinowy?

Jak zadbać o silnik spalinowy?

Nikt nie ma wątpliwości, że najważniejszym elementem każdej maszyny jest silnik. Nowoczesne urządzenia spalinowe z jednej strony wspomagają pracę oraz podnoszą jej wydajność, z drugiej jednak wymagają sporo uwagi oraz dużej dbałości o każdy ich detal. Poza sprawami oczywistymi, jak użytkowanie maszyny zgodnie z jej przeznaczeniem oraz w myśl instrukcji, istnieje szereg wskazówek pozwalających na zwiększenie żywotności silnika spalinowego.

Częsta konserwacja maszyny

W znacznej mierze to zanieczyszczenia są główną przyczyną awarii urządzeń. Pył, piach oraz wilgoć, które nagromadziły się wewnątrz instalacji, mogą być w skrajnych przypadkach powodem poważnych usterek, dlatego po skończonej pracy należy dokładnie wyczyścić poszczególne elementy maszyny, takie jak na przykład filtr. Do tego celu może posłużyć na przykład sprężone powietrze. Warto poświęcić temu sporo uwagi, ponieważ większe zabrudzenia z perspektywy czasu mogą skutkować uszkodzeniem silnika. Ponadto nie można zapominać o regularnym kontrolowaniu poziomu oleju oraz czystości filtrów.

Dobór odpowiednich podzespołów

Silnik spalinowy składa się z licznych elementów i podzespołów, które należy okresowo wymieniać. Warto od samego początku inwestować w jakość, dlatego najpotrzebniejsze akcesoria, jak pierścienie, filtry czy świece powinny być kupowane od sprawdzonych dostawców.

Właściwa ochrona przed zimą

Dla silników spalinowych wielu maszyn najgorszym czasem jest zima. To właśnie w tym okresie sporo urządzeń jest nieużywanych, przez co po kilkumiesięcznej przerwie mogą mieć problemy z uruchomieniem. Maszyny te powinny zostać wcześniej dokładnie wyczyszczone oraz w odpowiedni sposób zabezpieczone przed mrozami. Jeśli to tylko możliwe, warto co jakiś czas włączyć urządzenie, by się nagrzało, a przed wiosną dokonać jego dokładnego przeglądu technicznego - wymiany filtrów, oleju itp.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl