Jak zadbać o silnik w maszynach ogrodowych przed zimą?

Jak zadbać o silnik w maszynach ogrodowych przed zimą?

Listopad to miesiąc, w którym trawa już nie rośnie, a większość prac ogrodowych zbliża się ku końcowi. Kosiarki, wertykulatory, dmuchawy i inne tego typu...

Listopad to miesiąc, w którym trawa już nie rośnie, a większość prac ogrodowych zbliża się ku końcowi. Kosiarki, wertykulatory, dmuchawy i inne tego typu maszyny już niedługo zapadną w sen zimowy. Nim to jednak nastąpi, warto zadbać o odpowiednią konserwację i przegląd stanu technicznego całego urządzenia a w szczególności jego silnika. 

Serwis maszyn ogrodowych należy rozpocząć dopiero, mając pewność, że nie będą one już używane – inaczej cała praca pójdzie na marne. 

Przed zimą należy usunąć benzynę ze zbiornika

Silniki do maszyn ogrodowych (kosiarek, traktorków) na zimę powinny mieć opróżnione baki. Benzyna w zbiorniku nieużywanego urządzenia starzeje się i rozwarstwia. W efekcie powoduje to korozję baku, a wytrącające się osady zatykają przewody i filtr paliwa, co może uszkodzić silnik. Benzyny pod żadnym pozorem nie należy wylewać. Gwałtowne przechylenie maszyny może prowadzić do zalania filtra czy gaźnika. Resztkę benzyny z baku należy usunąć, pozostawiając maszynę na biegu jałowym tak długo, aż paliwo się nie wypali. Jeśli zbiornik jest pełny, benzynę usuwamy przy pomocy odsysarki.

Przed przystąpieniem do konserwacji...

Przystępując do właściwej konserwacji silnika spalinowego, należy upewnić się, że maszyna nie uruchomi się przypadkiem, co mogłoby być ogromnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Z tego powodu rozpoczynając prace, należy odłączyć świecę zapłonową poprzez zdjęcie przewodu wysokiego napięcia lub zupełnie jej wykręcenie.

Wymiana materiałów eksploatacyjnych

Kolejnym elementem konserwacji silników spalinowych w maszynach ogrodniczych jest wymiana materiałów eksploatacyjnych, które zużywają się w trakcie pracy urządzenia. To właściwy czas na przegląd, czyszczenie lub wymianę filtrów paliwa i powietrza. Zdeformowany, silnie zabrudzony czy zatkany filtr powoduje nieprawidłową pracę silnika, kłopoty z jego uruchomieniem, zwiększa zużycie paliwa, a w efekcie prowadzi do uszkodzenia urządzenia. Plastikowe filtry powietrza, jeśli nie są mocno zabrudzone, można przeczyścić szczotką o twardym włosiu, papierowe należy wymienić na nowe.

Świecę zapłonową można przeczyścić szczotką drucianą. Jeśli jeszcze w tym roku nie była wymieniana, konserwacja jest najlepszym momentem, by to zrobić. Warto też wymienić olej silnikowy, a przy tej okazji zadbać o gładź cylindra. W tym celu należy odkręcić świecę, wlać do otworu nieco czystego oleju i kilkakrotnie pociągnąć za uchwyt rozrusznika. Tym sposobem olej zostanie rozprowadzony po całym cylindrze.

Czyszczenie i zabezpieczenie przed korozją

Przed zimą warto też oczyścić silniki spalinowe Lifan z ziemi, resztek trawy czy kropli wody. Sok z trawy i woda powodują korozję metalu, co skraca żywotność silnika. Przy tej okazji warto sprawdzić stan poszczególnych elementów i uszkodzone wymienić na nowe oraz dokręcić wszystkie śruby i nakrętki.

Na koniec: odpowiednie przechowywanie

Chcąc mieć pewność, że silniki Lifan będą świetnie pracowały przez wiele lat, należy zadbać o prawidłowe przechowywanie maszyn, które napędzają. Miejsce zimowania powinno być suche i osłonięte. Większe maszyny spalinowe należy przechowywać, ustawiając je w pozycji roboczej, w innym przypadku może dojść do zalania świec i uszkodzenia filtra powietrza. Natomiast mniejsze można ustawić w dowolnej pozycji lub powiesić na ścianie.

Dlaczego warto przygotować silnik na zimę?

Choć silniki Lifan to maszyny trwałe i wytrzymałe, to jednak odpowiednia konserwacja i wymiana materiałów eksploatacyjnych wydłuża ich żywotność, dzięki czemu bezawaryjnie służą wiele lat. Właściwa dbałość o maszyny ogrodowe podnosi bezpieczeństwo korzystania z nich w następnym sezonie wiosenno – letnim. Odpowiednia konserwacja chroni silniki przed uszkodzeniami, które mogą być spowodowane mrozem. Zabezpieczenie maszyny przed zimą pozwoli też uniknąć kłopotliwej sytuacji, kiedy włączony po raz pierwszy wiosną silnik nie uruchamia się lub pracuje nieprawidłowo. Podsumowując: jesienna konserwacja pozwala uniknąć wielu kłopotów i wpływa na długoletnie sprawne funkcjonowanie zarówno silnika, jak i całego urządzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl