Jaki silnik wybrać do glebogryzarki?

Jaki silnik wybrać do glebogryzarki?

Jeżeli masz tylko jedną - dwie grządki, możesz jeszcze wzruszyć na nich glebę widłami czy szp/userdata/public/assets/blog-img/adlem. Jednak na większym obszarze tradycyjne metody przygotowywania ziemi pod zasiewy jest męcząca, pracochłonna i bardzo nieefektywna. Dlatego najlepiej jest zaopatrzyć się w glebogryzarkę! Co powinieneś o niej wiedzieć? Jaki silnik do glebogryzarki wybrać?

Glebogryzarka to dobra inwestycja

Dzięki glebogryzarce wszystkie jesienne prace w ogródku czy na działce wykonasz dużo szybciej, dokładniej i ze zdecydowanie lepszym rezultatem. Będzie komfortowa w użyciu również przez seniorów.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że tak niepozorna czynność, jaką jest wzruszanie gleby, daje tak wspaniałe rezultaty, przekłada się bowiem na bardziej obfite uprawy oraz lepszy wzrost roślin posadzonych lub posianych we własnym ogródku. Jedyne, co musisz zrobić, to wybrać odpowiedni sprzęt. Jak to zrobić?

Najważniejsze parametry techniczne glebogryzarki

Glebogryzarka powinna być przede wszystkim dopasowana do rodzaju ukształtowania powierzchni terenu, który będzie się uprawiało. Zwróć uwagę, czy w ogórku lub na działce masz miękką czy twardą glebę - ta informacja jest bardzo ważna przy wyborze glebogryzarki. Zwróć również uwagę na masę, wymiary oraz łatwość przemieszczania urządzenia. Atutem wybranego modelu będą dodatkowe zastosowania.

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów glebogryzarek. Okażą się one niezwykle pomocne przy przygotowaniu ziemię pod zasiew np. w ogródku warzywnym, na większej działce czy małym polu. Im większa jest powierzchnia gruntu, tym w mocniejszą i o większej szerokości pracy glebogryzarkę trzeba będzie zainwestować.

Małej i średniej wielkości obszary

W większości przypadków glebogryzarki dostępne na rynku oferują szerokość pracy w przedziale 16-90cm. Producenci ustalili, że do ogrodów mniejszych niż 500m2 odpowiednie będą lekkie, ręczne glebogryzarki, które mają szerokość pracy poniżej 36cm. Najlepszym rozwiązaniem są jednak glebogryzarki elektryczne, z silnikiem o mocy około 200-500W - sprawdzą się na większych terenach niż przydomowy ogródek.

Większy teren – lepsza glebogryzarka

Do działek o powierzchni 500-1000m2 zaleca się glebogryzarki o większej szerokości pracy - między 35 a 80cm, elektryczne lub spalinowe. Sugerowane moce w przypadku glebogryzarek elektrycznych, to około 500W, natomiast spalinowych – do około 5kM.

 

W przypadku jeszcze bardziej rozległych terenów o powierzchni powyżej 1000m2, warto zdecydować się na mocniejsze modele o szerszym zakresie pracy i zdecydowanie wydajniejszych silnikach. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się glebogryzarka z napędem spalinowym. Ma ona zwykle większe widły oraz większa moc, dzięki czemu jest w stanie wzruszyć glebę na dużo większej głębokości. Pozwala więc na gruntowne spulchnienie gleby na dużym terenie i przygotowanie jej pod zasiewy.

Rodzaj i stan gleby są niezwykle istotne

Przy wyborze glebogryzarki o odpowiedniej mocy nie jest ważna tylko wielkość terenu, ale również rodzaj i stan gleby. Jeżeli zamierzasz pracować na działce o dużym zachwaszczeniu, terenie jeszcze niezagospodarowanym bądź też, gdy ziemia jest wyjątkowo twarda, zaleca się wybór glebogryzarki o większej mocy, bardziej wydatnym silniku oraz cięższej z solidnymi zębami. Dobrym rozwiązaniem jest glebogryzarka z regulacją głębokości pracy.

Z kolei glebogryzarki spalinowe przeznaczone są do pracy na terenach, na których występuje wymagająca i twarda gleba, taka jak glina. Należy pamiętać, że nawet trudna do przekopania ziemia, powinna być na odpowiednią głębokość spulchniona przed wszelkimi uprawami. Wtedy system korzeniowy roślin będzie silniejszy, zapewnisz mu również optymalne warunki do rozwoju.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

Lokalizacja zębów w glebogryzarce też jest bardzo istotne. Są urządzenia, które mają zęby w przedniej części urządzenia. Dodatkowo wspomagają one przemieszczanie się sprzętu. Glebogryzarki o większej mocy, przeznaczone do twardych ziem, mają zęby z tyłu, za kołami i są napędzane silnikiem.

Różne typy i wielkości glebogryzarek

Jeżeli zależy Ci na lekkim urządzeniu, powinieneś wybrać ręcznie napędzaną glebogryzarkę, która ważny mniej niż 8kg). Taki typ glebogryzarki ma zęby spulchniające z przodu urządzenia, które nie tylko przekopują ziemię, ale również napędzają glebogryzarkę. Model jest z reguły nieduży, a ich szerokość nie przekracza 50cm. Przeznaczony jest jedynie do pracy na niedużym terenie.

Natomiast średnie i duże glebogryzarki mają najczęściej zęby w tylnej części, zaraz za kołami. Obrotowe noże kątowe napędzane są silnikiem, co oznacza, że wymagają mniejszego wkładu pracy przy wprawianiu ich w ruch, jednak same w sobie są dużo cięższe. Także ich wymiary mogą być zdecydowanie większe. W przypadku pracy na dużych powierzchniach najważniejsza będzie szerokość robocza. Im większa, tym większy teren można spulchnić za jednorazowym przejazdem urządzenia. Przyjmuje się, że masa średnich glebogryzarek wynosi między 10 a 25kg. Z kolei duże modele spalinowe mogą ważyć nawet więcej niż 50kg.

Jeśli szukasz dodatkowych funkcji, musisz sięgnąć po bardziej zaawansowane modele. Na rynku dostępny jest szeroki wybór urządzeń wielofunkcyjnych, które z powodzeniem zastępują glebogryzarkę, areator oraz wertykulator. Niektóre powsiadają również funkcję koszenia, zbierania śniegu, zamiatania, siania czy nawet walcowania. Przeważnie są to mikrociągniki oraz inne urządzenia napędzane silnikiem, jednak prowadzone ręcznie, mogą mieć niektóre z tych funkcji. Oczywiście dodatkowe funkcje wiążą się z wyższą ceną.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl